خلاصه نویسی درس زیست شناسی

خلاصه نویسی درس زیست شناسی

اولین نکته مهم، تو درس زیست، استفاده از حاشیه نویسی و نمودار های نرونی است؛ چون تو این درس هرخط و هرکلمه ممکنه سوال باشه و به قطع نمیشه گفت که کدوم مطلب مهمتره. بهتره از حاشیه‌نویسی و کشیدن خط زیر مطالب ایستفاده کنیم. اما چون مطالب و نکات زیاده، نمیشه بیشتر از یه حجم معین تو کتاب حاشیه نویسی کرد. حتی اگه از بیرون کاغذ بذارین داخل کتاب؛ ممکنه گم بشه و اگه بچسبونین نافرم میشه. مهم تراز اون با حاشیه نویسی ها، کتاب پف میکنه و خیلی نافرم و غیرقابل استفاده میشه. بهتره کتاب رو به حالت کلاسوری تبدیل کنین؛ یعنی بدین به صحافی که صفحه هارو سوراخ کنه و بعد داخل کلاسور بزارین. حالا میتونین در بین صفحه ها، کاغذهای کلاسوری بزارین و در کنار حاشیه نویسی، مطالب باقی مونده رو تو این برگه ها یادداشت کنین وبه ایم ترتیب خلاصه نویسی رو تو خود کتاب انجام بدین و چون فضا بازه، از روش نرونی هم میتونین به راحتی استفاده کنین.

دروس محاسباتی

برای خلاصه نویسی تو درس محاسباتی، بهتره اول کلیات مطلب رو بنویسیم و بعد، از چندتا تست، برای جا افتادن مطلب استفاده کنیم و بعد از حل تست ها، نکات کلیدی یا تکنیک های کاربردی رو که تو تست هست، زیرش بنویسیم و در آخر به نکاتی که باقی مونده و تو تست‌ها نیومده خلاصه وار اشاره کنیم. (دقت داشته باشین که زیاد تست ننویسین و از تست های « مادر » استفاده کنین تا وقتتون گرفته نشه.)

بعضی از نکات رو با تست‌ها و بعضی رو با تکنیک‌های کاربردی که نوشتیم به یاد میاریم و مرور میکنیم تا هم در کارمون تنوع داشته باشیم و هم حوصلمون سر نره.

تو درس شیمی برای قسمت‌های حفظی، بهتره در کتاب، فقط زیر مطالب مهم خط بکشین و از نوشتن توی کاغذهای جداگانه خودداری کنین؛ چون کار خیلی وقت گیری هست. تو درس فیزیک هم همین کارو انجام بدین (البته تو درس های حفظی)

در این مطلب که درمورد هدف گذاری است بهترین هدف گذاری را داشته باشید

پایانی

در نهایت اگه دقت کرده باشین له این نتیجه میرسیم که روش مافیا بیشتر تو دروس اختصاصی کاربرد داره تا دروس عمومی؛ چون حجم بالای مطالب که ما رو ملزم به خلاصه برداری میکنه و همچنین حجم خلاصه تو دروس عمومی کمه و تو دروس اختصاصی کمی بیشتر

بچه ها این مطلبب هیچوقت از یادتون نره;

درسته که ما نمیتونیم جز به جز مطالب رو بیان کنیم ; پس سخت نگیرین و بدونین که ما فقط به مطالب راهبردی و پر اهمیت اشاره کنیم تا بتونیم حجم بیشتری از مطالب رو تحت پوشش قرار بدیم.
پس یادتون نره که اصل اساسی در خلاصه نویسی، نوشتن مطالب تست خیز و پر اهمیته، نه مطالب کم همیت و دشوار.

 

برای امتیازدهی به این پست کلیک کنید!
[مجموع: 1 میانگین: 1]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *