معرفی رشته پزشکی (بخش اول)

معرفی رشته پزشکی

پزشکی رشته ای است که داوطلبان تجربی کنکور هر ساله برای ورود به این رشته سر و دست می شکنند!
ولی دلیل آن چیست درادامه علت اهمیت وارزش این رشته ی بی نظیررامیخوانیم…

معرفی رشته پزشکی

آشنایی کلی با دوره های پزشکی عمومی

به طور کلی به چهار دوره علوم پایه، فیزیوپاتولوژی، استاژری، اینترنی تقسیم میشه که هر کدوم رو به تفضیل واستون توضیح میدم.

 

دوره علوم پایه

توی علوم پایه یه سری مباحث خیلی پایه ای رو آموزش می دهند که یاد گرفتنش واسه ورود به دوره های بالینی نیازه، یعنی یه جورایی پل ارتباطی بین اطلاعات دبیرستان و دوره بالینی رشته پزشکی حساب میشه که تو این دوره دانشجویان پزشکی واحدهایی مثل ایمونولوژی، فیزیولوژی نظری و عملی و آناتومی اندام و سر و گردن و احشاء و جنین شناسی و پاتولوژی و… رو پاس می کنند.
دوره علوم پایه تا همین چند سال پیش پنج ترم تحصیلی طول می کشید ولی توی شیوه نوین پزشکی این دوره به ۴ ترم تقلیل پیدا کرده است.

بعد از ۴ ترم تحصیلی هم دانشجویان پزشکی ملزم به شرکت در آزمون جامع علوم پایه هستند و به شرط قبولی توی این آزمون می توانند وارد دوره بعدی یعنی فیزیوپاتولوژی بشوند( البته از الان استرس نگیرید، آزمونش اونقدر ها هم سخت نیست، یعنی فکر نکنید قراره یه بار دیگه یه آزمون در حد کنکور ازتون بگیرند!)

Image result for ‫پزشکی‬‎

فیزیوپاتولوژی

توی دوره فیزیوپاتولوژی مباحث خیلی بالینی تر میشن!
مدت زمان تحصیل این دوره در دانشگاه‌ها تا به امروز دو ترم تحصیلی بوده که بعضی دانشگاه ها که رشته پزشکی در اون ها به شیوه نوین اداره میشه، دوره فیزیوپاتولوژی شون سه ترم تحصیلی طول میکشه!
یه جورایی توی شیوه نوین ۱ ترم تحصیلی از دوره علوم پایه کم کردن و یک ترم به دوره فیزیوپاتولوژی اضافه کردن، به این ترتیب از مباحث خیلی تئوری که شاید دانشجویان هم خیلی رمقی به یادگیری آنها نداشته باشند کم شده و یک ترم به دوره بالینی اضافه شده.

در دوره فیزیوپاتولوژی شیوه امتحان دهی هم متفاوت با دوره قبلی خودش هست، یعنی امتحان دهی به شکل ماهیانه از دانشجویان گرفته میشه به این ترتیب که دانشجویان حدود چند هفته یک کورس (کورس قلب، گوارش، ریه و…) را می‌گذرانند و یک فرجه حدوداً یک هفته ای دارند و پس از امتحان هر کورس وارد کورس بعدی می شوند.

یک ویژگی متفاوت دیگه دوره فیزیوپاتولوژی مربوط به تایم بندی کلاس هاست که کلاس ها هر روز صبح تا ظهر برگزار میشه و بعد از ظهر معمولاً کلاسی تشکیل نمیشه، برعکس دوره علوم پایه که بعضاً دانشجویان تا ۶ بعد از ظهر هم کلاس تشریف دارند!!!

ورود دانشجویان به بیمارستان

نقطه ورود دانشجویان پزشکی به بیمارستان و حضور در بخش‌های مختلف بیمارستان از این دوره شروع میشه. در ضمن دانشجویان پزشکی از این دوره به بعد باید یه جورایی با تابستون هم خداحافظی کنند چون که کلاس ها توی تابستون هم کم و بیش دایره!
در کل این دوره با اینکه مباحث خیلی بالینی تر میشن و از این نظر ممکنه واسه دانشجویان پزشکی جذاب تر به نظر برسه ولی خب مباحث خیلی حجیم تر و سنگین تر از دوره علوم پایه میشن!

ادامه ی مطلب را میتوانید در (معرفی رشته پزشکی (بخش دوم)) مطالعه بفرمایید…

برای امتیازدهی به این پست کلیک کنید!
[مجموع: 1 میانگین: 5]

One thought on “معرفی رشته پزشکی (بخش اول)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *