روش مطالعه ی درس ادبیات فارسی | راهکار مطالعه ادبیات

روش مطالعه ی درس ادبیات فارسی را برای شما آماده کرده ایم، تست های ادبیات از ۴ کتاب طرح می شوند: دوم، سوم و زبان فارسی سال سوم.
درس ادبیات نیاز به درک ادبی بالایی دارد و نباید بدون تمرین و تکرار، آن هم در ابتدای کار انتظار درصد های بالایی را داشته باشیم.
این درس باید و باید به صورت مبحثی خوانده شود و خواندن سال به سال این درس اشتباه محض است! بعد از این که قسمت قرابت، آرایه و معنی لغت را خواندیم، می‌توانیم به بررسی سال به سال این درس بپردازیم و تکنیک هایی که یاد گرفتیم رو درس به درس اجرا کنیم.

چگونه ادبیات بخوانیم

سوالات از زبان فارسی به صورت مجزا می آید، و به جز تست های املا که مشترک سه سال ادبیات و زبان فارسی سال سوم است.
بچه ها، ادبیات و زبان فارسی که در کل، در شش قالب تستی، مورد سوال قرار می گیرد، به سه قسمت کاملا مجزا، تقسیم می کنیم که عبارتند از:

  1. قرابت، آرایه، معنی لغت و املای لغت
  2. تاریخ ادبیات، اعلام و درآمد ها
  3. زبان فارسی (دستور،زبان شناسی،نگارش)
//    بررسی اجمالی دفترچه‌ی دروس عمومی در کنکور    //

دوستان عزیزم ما دیگر با روش های سنتی پیش نمی رویم! حالا حتما می پرسید چرا؟
خوب در کتاب ها و کلاس های کنکوری و کتاب های مشاوره ای و دفترهای برنامه ریزی و مدرسه و نقل قول های دوستان و آزمونهای آزمایشی یعنی همه به همه جا ادبیات رو درس به درس می گویند بخوان و حساب کتاب هم نمی‌کنند که باید روزی چند تا درس بخوانیم که بتونی این درصد و اندی درس را تمام کنی!

نه اینجوری نمی شود! البته که گفتم برنامه ریزی مهم است، اما نه برنامه‌ریزی کیلویی! بلکه برنامه ریزی باید اصولی بر پایه علم و منطق باشد.

پس حالا میایم ادبیات را جز به جز بررسی میکنیم و به شما یاد می دهیم که هر مبحث را چطوری مطالعه کنید و بهتر است کدام مبحث را اول کار، وسط کار و یا آخر کار بخوانید و اطلاعات در مورد سبک تستها، بیان و ارتباط بین مباحث را کاملا بررسی می‌کنیم.

 

تست خیز ترین مبحث ادبیات

قرابت معنایی ۳۶ درصد از این درس است
قرابت پرتست ترین قسمت از درس ادبیات به حساب می آید که هر سال بین ۸ تا ۹ تست از این مبحث مطرح می شود این یعنی ۳۲% درصد تا ۳۶% درصد از کل تستهای ادبیات و یا عبارت دیگر، از هر سه تست، یک تست به قرابت معنایی اختصاص دارد.

//    بررسی درس ادبیات در کنکور    //

قرابت شامل متون، درک مطلب ها و اشعار می شود و مبحثی مرتب بین سه سال به شمار می آید و ارتباط مستقیمی با مبحث معنی لغت دارد.
یکی از دلایلی که گفتم مرتب بین سه سال است اینه که ممکنه در تست، یک بیت از سال دوم، یک بیت از سال سوم و ۱۲۰ از پیش دانشگاهی و دو بیت خارج از کتاب مطرح شود.
پس تست های قرابت به صورت ترکیبی، از سه سال مطرح می شود و در ابتدا باید به صورت مبحثی خوانده شود، نه درس به درس یا سال به سال.

 

ادامه ی این مطلب را بخوانید…
چگونه قرابت معنایی بخوانیم؟

برای امتیازدهی به این پست کلیک کنید!
[مجموع: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *