با این روش یک مطلب رو 3سال حفظ میکنید – نحوه صحیح مرور مطالب

زمانی برای مرور کردن

حتما برای شماهم اتفاق افتاده که مطلبی را مطالعه کرده اید اما زمانی که میخواهید از اون مطلب استفاده کنید آن مورد را به خاطر نمی آورید و یا به صورت ناقص به یاد می آورید.

 

چرا مطالب رو از یاد میبریم؟

آیا راهی وجود دارد که یک مطلبی را مطالعه کنیم و آن را بعد از یک یا چند سال آن مطلب را فراموش نکنیم؟

اولین نکته ای که وجود دارد این است که ما باید بدانیم برای اینکه ما یک مطلبی را در حافظه بلند مدت خود بسپاریم چه مراحلی را روی آن مطلب باید انجام بدهیم; برای ثبت یک مطلب در حافظه بلند مدت سه مرحله باید صورت بگیرد:

 

یادگیری

در این مرحله شما باید مطالب درسی را متناسب با روش مطالعه هر درس یاد بگیرید (روش مطالعه هر درس با دیگری تفاوت دارد). شما با استفاده از روش درست میتوانید مطالب درسی رو بصورت عمیق و مفهومی درک کنید و آن درس ها را در حافظه خود قرار دهید.

 

طبقه بندی اطلاعات

نقش اصلی ما در این فرایند، طبقه بندی و بازخوانی اطلاعات است که مرور نقش اصلی رو اعمال میکند. خیلی ساده بگم، وقتی شما یک مطلبی را وارد ذهن خود میکنید مثل این میماند که یک کتاب را وارد یک کتابخانه کرده اید و وقتی هم که میخواهید از اون کتاب استفاده کنید باید کتاب را بردارید، بازش کنید و از مطالب کتاب استفاده کنید، خب وقتی میخواهیم اون کتاب رو پیدا کنیم به صاحب کتابخانه اسم کتاب رو میگوییم و صاحب کتابخانه اون کتاب رو بر اساس نوع کتاب، موضوع کتاب، حجم صفحات و… کتاب مورد نظر رو در عرض چند ثانیه پیدا میکند.

بازخوانی اطلاعات

فرایند مرور که روی فرایندهای طبقه بندی و بازخوانی اطلاعات نقش اساسی را دارد دقیقا همین کار را انجام میدهد، باعث میشود که اطلاعات در ذهن شما منظم و طبقه شود و زمانی که میخواهید آن اطلاعات را برای مثال سر جلسه آزمون به خاطر بیاورید یا امتحانات، به راحتی در عرض چند ثانیه بتوانید آن مطالب رو به خاطر بیاورید.

 

روش درست مرور مطالب

کاری که ما در مرور انجام میدهیم این است که با مرورهایی در فواصل مشخص و مدت زمان کافی در هر تایم آن مطالب را در ذهن خود طبقه بندی و همچنین بازخوانی میکنیم و برای مطالبی که فرا گرفته ایم کد و شماره هایی برای بخاطر آوردنشان در ذهن خود قرار میدهیم.

یک مرور مناسب چه مروری است؟

فرض کنید امروز یک مطلبی را از درس زیست شناسی یا ریاضیات مطالعه کرده اید، بررسی ها نشان میدهد که حدود 80% اون مطالب رو فردای آن روز از خاطر میبرید، زمان مرور های ما طوری تنظیم شده است، زمانی که شما 80% اطلاعات را از خاطر برده اید و تنها 20% از اطلاعات در حافظه شما باقی مانده، آن مرور ها صورت بپذیرد تا بتوانید اطلاعات رو به طور کامل به خاطر بیاورید.

زمان مرور مناسب

فردای آن روز، سه روز بعد، هفت روز بعد، ده روز بعد، سی روز بعد و در نهایت نود روز بعد آن مطلب را مرور کنید، تجربه نشان داده است که شما بعد از انجام این مرورها شما بیش از 90% مطالب رو به مدت حداقل سه سال به خاطر خواهید داشت، بنابر این هنگامی که مطالعه خود را تکمیل کرده اید و فرایند یادگیری را به حد اعلا رسانده اید، خیلی مهم است که شما دسترسی خودتان را به آن اطلاعات به طور کامل انجام داده باشید.

کار درست این است که شما یک دفترچه یا تقویم داشت باشید و هر زمانی که مرور کردید روی آن تاریخ علامت بزنید و یادداشت کنید که مثلا من این مطلب یا درس رو در فلان روز مرور کرده ام، اینطوری میتوانید به طور دقیق سه روز بعد دوباره مرور کنید و دوباره هفت روز بعد مرور و…

 

امیدوارم از این مطلب بهره برده باشید.

برای امتیازدهی به این پست کلیک کنید!
[مجموع: 3 میانگین: 3.7]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *