بررسی درس فیزیک در دفترچه رشته تجربی در کنکور سراسری

فیزیک کنکور

بررسی درس فیزیک در کنکور

ما ابتدا امدیم و دفترچه ی دروس عمومی کنکور رو بررسی کردیم و بعد از دروس عمومی آمدیم و دفترچه ی دروس تخصصی در رشته تجربی را مورد بررسی قرار دادیم، اکنون لطفا برای منظم پیش رفتن، از ابتدا شروع به خواندن کنید.

سوالات 206 تا 235 از دفترچه ی دوم رشته تجربی اختصاص دارد به درس فیزیک و ارزش هر تست از این درس تقریبا 3/3% است.(ما این عدد رو برای 3 تست 10% در نظر میگیریم.)
فیزیک هم ضرایب متغیر دارد، ضرایب این درس 2 و 3 است و زمان پیشنهادی برای پاسخگویی به تست های این درس، 37 دقیقه در نظر گرفته شده است؛ یعنی دقیقا 74 ثانیه برای هر تست. اما این عدد صرفا جهت اطلاع شما عزیزان آورده شده است. (برای توضیحات میتوانید به مطلبی که درمورد درس ادبیات گفتیم در مبحث «بررسی دفترچه ی عمومی» مراجعه کنید.)
تست های این درس در رشته ی تجربی از 3 کتاب طرح میشود که عبارتند از:
فیزیک 1 ، فیزیک 2 و فیزیک 3.
بچه ها ما عادت داریم که از کتاب فیزیک 1 ، فقط فصل های آینه، عدسی و شکست نور را بخوانیم و فصل های دیگر را کنار میگذاریم. البته ممکن است بعضی از دبیران، فصل های مرتبط این کتاب با سال های دیگه رو تدریس کنند؛ اما بازهم یکی دو فصل دست نخورده باقی میماند. در سال های 90 و 91 و 92 از همین فصل ها یک سوال مطرح شده و کلیه ی داوطلبان را غافلگیر کرده. این سوال در 3 سال اخیر از فصل انرژی های تجدید پذیر و تجدید ناپذیر و اشکال کتاب فیزیک 1 طرح شده؛ پس خالی از لطف نیست که فیزیک 1 رو بصورت کامل بخوانیم.

همانطور که قبلا هم اشاره کرده ام، در دروس اختصاصی تست ها بصورت مبحث به مبحث مطرح میشوند.
ترتیب تست ها در درس فیزیک یک حالت موجی دارد که با کمی دقت میشود به نظم خاصی که دارد پی برد.
این نظم به ترتیبی است که با حرکت شناسی و دینامیک که از فصل های پر تست فیزیک سال آخر هستند شروع میشود و بعد به جای ادامه ی آن، وارد پایه میشود و تست ها به ترتیب از سال اول الی آخر مطرح میشوند و در ادامه ی کار تست ها به ترتیب مورد سوال قرار میگیرند.
و در انتها ادامه ی تست های فیزیک پیش 1 یعنی نوسان و موج، و فیزیک 2 مطرح میشوند.

 

بررسی تقسیم بندی مباحث درس فیزیک در کنکور سراسری

 

 

    شماره شماره تستمبحثتعدادتستدرصد
1تست های

206 تا 212

بردار و حرکت

و دینامیک (فیزیک3)

720%
2تست های

213 تا 215

گرما و قانون گازها (فیزیک2) 310%
3تست های

216 تا 218

نور (فیزیک1) 310%
4تست 219فشار (فیزیک2)13/5%
5تست های

220 تا 226

فیزیک 3 723%
6تست های

227 تا 229

نوسان و موج (فیزیک3) 310%
3تست های

230 تا 235

فیزیک 2 620%

(برای اینکه درصد ها رُند تر باشند بعضی از اعداد رو گِرد شده نوشتم)

حالا میتونیم با این داده ها تست و درصد هر سال رو حساب کنیم

کتابتعداد تستدرصد
1فیزیک 120%
2فیزیک 220%
3فیزیک 360%

پس بچه ها درصد تفکیکی سال به سال درس فیزیک رو هم بررسی و تعداد تست های هر سال و دانستیم. البته بردار رو که از مباحث فیزیک 2 هست تو درصد های فیزیک پیش دانشگاهی حساب کردیم.
جالبه بدونید که این طبقه بندی از اوایل دهه ی هشتاد تا کنون به همین منوال بوده و تنها تغییر، اضافه شدن یک تست از فیزیک 1 به سوالات و کاهش یک تست از حرکت و دینامیک بوده؛ اونم در سال های 94 و 95 و 96 که در سال 97 از این قسمت تستی مطرح نشده. البته در بعضی سال ها یک تست از مبحثی کم و به مبحثی اضافه شده که تغییر محسوسی به شمار نمی آید.

همان طور که میبینید فیزیک پیش دانشگاهی اهمیت بسیاری دارد و بیش از 5% تست ها، از این کتاب مطرح میشوند؛ پس باید توجه بیشتری رو به این کتاب معطوف کنید.
استفاده از ترتیب تست ها را هم فراموش نکنید و با آگاهی کامل از نقاط ضعف و قوتتون در مباحث مختلف، سراغ حل تست ها رفته و با مدیریت زمان منطقی و حساب شده پیش بروید.
خوب حالا برای اینکه مثل همیشه بحث رو تخصصی تر پیش ببریم، بودجه بندی مبحث به مبحث را برای درس فیزیک در کنکور سراسری یکی از سال ها را مورد بررسی قرار میدهیم.

بودجه بندی تست های درس فیزیک در رشته تجربی کنکور سراسری

 

 

 

    شماره شماره تست
بردار1
حرکت3
دینامیک – کار و انرژی3
گرما و قانون گازها3
نور هندسی3
فشار و ویژگی های ماده1
الکتریسیته ساکن1

 

    شماره شماره تست
خازن و جریان4
مغناطیس و القا2
نوسان2
امواج مکانیکی1
صوت2
امواج الکترومغناطیسی1
فیزیک اتمی هسته ای و حالت جامد3

(البته تغییرات دروس را هم فراموش نکنید؛ احتمالا بودجه بندی ها را کمی تغییر میدهند.)
از روی این جدول هم میتونید مباحث پر تست را که زمان کمتری برای مطالعه اش لازم است و یادگیریش هم برایتان آسان تر است را انتخاب کنید و نتیجه بهتری بگیرید.

برای امتیازدهی به این پست کلیک کنید!
[مجموع: 1 میانگین: 5]

One thought on “بررسی درس فیزیک در دفترچه رشته تجربی در کنکور سراسری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *