حفظ سریع کلمات و فرمول ها – 12 روش جلوگیری از فراموشی

12 روش جلوگیری از فراموشی

همانطور که خیلی از چیزها در طبیعت علت دارد فراموشی نیز علت دارد و خیلی افراد بخاطر اینکه بعضی چیزها را فراموش میکنند، به اشتباه فکر میکنند که حافظه‌شان ضعیف است یا کلا دیر یاد میگیرند و از خودشان ناامید میشوند، اما مهندس شیرافکن در این آموزش میگویند که فراموشی برای انسان است و خداوند نیز در قرآن انسان را فراموش کار خطاب کرده است. بجز افرادی که دچار آلزایمر میشوند، حافظه برای همه یکسان میباشد اما بدلیل اینکه افراد در یادگیری مطالب، فرمول ها، اعداد و… روش های متنوعی دارند و هرکسی به یک روشی برای یادگیری دارد، فراموشی و حفظ در افراد تفاوت پیدا کرده است.

 

چگونه حفظ کنیم یادمان نرود؟

چگونه حفظ کنیم که یادمان نرود

میخواهیم به شما دوازده روش برای دیر فراموش کردن مطالب که هر کدوم از این هارو شما میتوانید اجرا کنید و سعی کنید که با این روش ها مطالب را به مدت بیشتری در ذهن خود قرار بدید، البته مهمترین روش مرور و خلاصه نویسی هست که میتوانید در این لینک آموزش مربوطه رو مشاهده کنید زیرا لازمه‌ی فراموش نکردن در مرحله اول مرور هست که نیاز به آموزش دیدن دارید و بعد از آن از این روش ها استفاده کنید.

 

چگونه هوشمندانه درس بخوانیم

1- بجز مرور یک سری چیزهای دیگری هم هستند که خیلی بهتر میتوانید حفظ کنید. اولین روش این هست که به پیشنیاز منبع که درحال مطالعه هستید توجه کنید، مثلا اگر فصلی هست که دارای پیشنیاز هست قبل از شروی آن پیشنیاز رو مطالعه و برطرف کنید، برای مثال در فیزیک در فصل اندازه گیری نیاز به فصل الکتریسیته‌ی ساکن هست، کسی که با بُردارها و… آشنایی نداشته باشد و کمیّت بُرداری، نقدینگی و… را نداند، نمیتواند الکتریسیته‌ی ساکن و قانون کنون را خوب متوجه شود.

در نتیجه یک پیشنیازی هست که به یادگیری و عمق مطلبی که درحال یادگیری هستید و فراموش نکردن آن کمک میکند، زیرا با فصل‌های دیگر ارتباط پیدا میکند.

 

راههای فراموش نکردن مطالب درسی

راههای فراموش نکردن مطالب درسی

2- پیش خوانی قبل از درس دومین عاملی هست که به شما در دیرتر فراموش کردن مطالب کمک میکند، یعنی شما قبل از اینکه کلاس شروع شود یک نگاهی به درس بیندازید تا کلیت مطلب در ذهنتان بیاید.

3- روش سوم این است مطلبی که سر کلاس درحال یادگیری هستید، سعی کنید که بصورت مشارکتی یاد بگیرید، برای مثال معلم وقتی یک نفر را به پای تخته میاورد و میگوید مثلا این فرمول را حل کن، همین یک نوع مشارکت هست و این سوال و جواب‌ها باعث میشود که خیلی بهتر یاد بگیرید.

 

تست زدن و حل تمرین

4- روش چهارم حل تمرین و تست زیاد است (علی‌الخصوص تست) این تمارین و حل تست‌ها باعث میشود که شما عمق مطلب را یاد بگیرید و قسمت‌هایی که خیلی افراد شاید نبینند را قشنگ ببینید. پس تست زیاد باید حل کنید یعنی بجای اینکه 10بار یک مطلب را بخوانید یکبار درست بخوانید و خلاصه نویسی کنید و در ازاش 9بار تست بزنید.

5- روش پنجم مرور مطالب کلیدی هست، مثلا شما خلاصه هایی که نوشتید (که شامل کلمات کلیدی یا نمودارهای درختی که کشیدید میباشد) سعی کنید هرشب قبل از خواب این خلاصه نویسی شده هارا مطالعه کنید، این مطالبی که قبل از خواب مرور میکنید تا صبح در ذهن شما میماند و در فراموش نکردن بسیار کمک میکند.

6- ارتباط دادن بین فصل‌ها روش ششم هست که مثلا شما میبینید که در زیست شناسی یک فصلی با فصل دیگر ارتباط دارد، سعی کنید این ارتباط رو خودتان پیدا کنید، کتاب ترکیبی هم هست و ابزار خوبی میتونه براتون باشه اما سعی کنید ارتباط رو خودتون از فصل های دیگر پیدا کنید و اون هارا در کتاب یا جزوه‌ی خودتان یادداشت کنید.

تدریس دادن به خود

7- یکی از روش ها تدریس به خود هست، یعنی به خودتان یک تدریسی میدهید و سعی میکنید که مطالبی که در ذهن خودتان میاید را بیان کنید، یا میتوانید دوست خودتان یا پدر یا مادر خودتان را بیاورید و به آنها تدریس کنید و از آنها استفاده کنید چون باعث میشود اون مطلب یا درس در حافظه طولانی مدت شما قرار بگیرد.

8- روشی که حتما باید اون رو رعایت کنید تمرکز میباشد، تمرکز در حین مطالعه باعث میشود که شما مطالب رو عمقی تر یاد بگیرید، چون حافظه از چند بخش تشکیل شده و حافظه اصلی که مطالب را در خود نگه میدارد سومین حافظه میباشد، اول یک حافظه حسی هست دوم یک حافظه کوتاه مدت و سومی حافظه بلند مدت میباشد، در نتیجه اگر بخواهید چیزی را وارد حافظه بلند مدت جای بدهید باید تمرکز خودرا بالا ببرید.

9- در روش خلاصه برداری و یادداشت برداری شما باید بعد از مطالعه یا تست زنی خلاصه برداری کنید و حالا فرمول ها در ریاضی فیزیک و در درس‌های دیگر هم مطالب کلیدی رو برای خودتان یادداشت کنید.

10- این روش خیلی کارساز هست روش سوال پرسیدن از خودتان هست، مثلا در روش QSPR که بعد از تصویر سازی کاملترین روش مطالعه هست شما یک Qustion از خودتان میپرسید و سعی میکنید اون سوال را در حین درس خواندن برطرف کنید.

11- اضطراب و عجله در یادگیری باعث فراموشی میشود، مهندس شیرافکن خودش به دانش آموزان روش های تندخوانی یاد میدهد اما تندخوانی به گونه‌ای هست که اگر درست اجرا شود بازده خوبی دارد اما اگر عجله و اضطراب داشته باشید برای شما مضر هست، در نتیجه اگر دانش آموز خصوصی هستید و آموزش تندخوانی برای شما در تلگرام ارسال شده است حتما سعی کنید متود رو درست و با دقت و بدون عجله اجرا کنید.

12- روش مرور مرحله آخر هست که برای دانش آموزان خصوصی ارسال شده است که روش مرور باعث میشود که هیچوقت مطالب از ذهن شما بیرون نرود که روش مرور مُدام و بلند مدت مطالب هست که برای مدت بیشتری در خاطرتان سپرده شود.

امیدواریم این 12راهکار برای شما دانش آموز عزیز مفید واقع شده باشه و سعی کنید مطالبی که دارید مطالعه میکنید را حتما مرور کنید چون عمده‌‎ی مطالبی که در کنکور فراموش میشود به علت عدم مرور مناسب هست که ما به دانش آموزان خصوصی خودمون آموزش میدیم و حالا دانش آموزان دیگری که خصوصی نیستند حتما سعی کنند مرور را انجام بدهند و در برنامه خودشان مرور درسی را بگنجانند.

امیدوارم که حتما موفق شوید …

 


برای شرکت در کلاس های خصوصی استاد شیرافکن به تلگرام پشتیبانی با آیدی Alo_jahesh@ پیام دهید.

برای امتیازدهی به این پست کلیک کنید!
[مجموع: 1 میانگین: 1]

2 thoughts on “حفظ سریع کلمات و فرمول ها – 12 روش جلوگیری از فراموشی

 1. بی نیاز says:

  منم مثل این دوستمون سخت حفظ میکنم کلمات و فرمول هارو
  حتی تو حفظ شماره ها هم ضعیفم
  ولی بنظر میاد آموزش خوبی باشه این مطلبتون و حتما مطالعه و عمل میکنم بهش

 2. غفاری says:

  خیلی ممنون ازتون
  من خیلی وقت بود همه چیز رو فراموش میکردم و تو حفظ کردن و یادگیری خیلی ضعیف بودم
  آموزشتون خیلی کمک کرد
  مرسی حتما عمل میکنم بهشون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *