ترس از شکست در کنکور و رفع آن

ترس و موفقیت

وقتی میگوییم ترس اولین سوالی که در ذهن ما میاید این است که ترس از چی؟ حقیقت این است که ترس یکی از بنیانی ترین مشکلاتی است که تمام افراد موفق در حیطه های مختلف در زندگی خودشان تجربه کرده اند و مختص کنکور و کنکوری ها نیست.

 

ترس خوبه یا بد؟

ترس مثل حس درد است، درد به مقدار کم خوب است و باعث میشود که شما به احتمال آسیب دیدن یکی از بافت های بدن و اندام های بدنتون پی ببرید اما وقتی از حد خودش بیشتر بشود و مزمن بشود باعث میشود تمام فعالیت های شما مختل شود و این دقیقا همون جایی است که دیگر درد خوب نیست و لازم میشود شما از داروهای ضد درد استفاده کنید، این امر درمورد ترس هم صدق میکند، ترس هم یک حس غریزی است که منجر میشود که شما واقعیت های ناراحت کننده و دشواری که پیش روی شما هست رو ببینید، عواقب آن را بسنجید و برای آن عواقب و اتفاقات ناهنجار و ناخوشایند احتمالی، به دنبال راه حل باشید، راه حل هارا بررسی کنید و بهترین راه حل رو انتخاب کنید.

اما وقتی ترس از حد خودش فراتر برود و تمام فعالیت های روزمره شمارا مختل کند اینجا دقیقا همونجایی است که ترس نه تنها کمک کننده نیست بلکه بسیار به شما بسیار آسیب میزند.

پس تا اینجا متوجه شدید که ترس به خودی خود یک حس غریزی است که در همه انسان ها وجود دارد و بصورت مستقیم نمیشود گفت که چیز بدی است و در بسیاری از موارد کمک کننده است، البته تا زمانی که کنترل کامل روی ترس خود داشته باشید.

ترس از شکست

همان ترسی که به شما میگوید اگر دوباره شکست بخوری چی؟ اگر نتونی به چیزی که میخواهی برسی چی میشه؟

من میتوانم
من میتوانم

ترس از موفقیت

بله درسته! ترس از موفقیت! در این مورد فرد از این میترسد که اگر موفق شود چه اتفاقی برای خود و اطرافیانش می افتد. آیا آنها مثل همیشه با من صمیمی خواهند بود؟ و اینکه من توانایی کنترل نتایج موفقیت خودم را دارم؟

بحث ما ترس از کنکور است و در اینجا بیشتر مورد اول بیشتر است یعنی “ترس از شکست در کنکور”. این ترس ها برای تمام داوطلبین کنکور سراسری وجود دارد و آنچه که متفاوت است نحوه‌ی برخورد و کنترل ترس است که بین رتبه های برتر و سایر دانش آموزان متفاوت است، رتبه های برتر از ترس خود یک انگیزه و یک منبع انرژی و الهامی تلاش های بیشتر خود میسازند، به عبارتی آنها ترس خودرا در راستای اهداف خود به کار میگیرند.

برای امتیازدهی به این پست کلیک کنید!
[مجموع: 5 میانگین: 3.4]

4 thoughts on “ترس از شکست در کنکور و رفع آن

 1. ممد says:

  من سال پیش تو کنکور سراسری شرکت کردم و اون رشته و دانشگاهی که میخواستم قبول نشدم و میترسم دوباره این اتفاق برام رخ بده

  • شیرافکن says:

   شما باید این ترس رو به نقطه قوت خودتون تبدیل کنید و طبق توضیحاتی که دکتر آرش رئیسی در پادکست دادن اگر به سخنان ایشون عمل کنید میتونید این کار رو انجام بدید

 2. علیرضایی says:

  من تا به حال تو کنکور سراسری شرکت نکردم و هیچ تجربه ای نسبت به بسیاری از رقیبای خودم ندارم، شرایط آموزشیم مناسب نیست و فکر نمیکنم تو کنکور سراسری بتونم موفق بشم

  • شیرافکن says:

   سلام
   گروه آموزشی جهش با قدرت شمارو همراهی میکنه و اصلا نباید هیچ ترسی داشته باشید تا بتونید در کنکور موفق بشید.
   از نظر شرایط آموزشی خودتون هم اصلا نگران نباشید، کمکتون میکنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *